Back to the Home Page
About the Wainwright society
A brief bio of Alfred wainwright
How to join the society
The benefits of joining the Wainwright Society
The Wainwright Society Members Only area
Click here to visit the Society Forum
The latest news and media - Wainwright related
Upcoming and past events
You are atthe Articles section of the Wainwright Society website
Walking The Coast To Coast
Find out more about the Pennine Journey
Click here to view details of the Annual Society Calendar
Click to visit the Sketchbook Project
Click here to view the full range of Book reviews we have on the site
Click here to view the 214 Completers List as maintained by the Wainwright Society
How the wainwright Society raises money for worthy causes
See details of link-up with the YHA
Wainwright related links


Events > 2005

The Great Lakeland Challenge
214 Mountains in a week - 14th/ 21st May 2005

In May 1955 Alfred Wainwright published the first of his Pictorial Guides to the Lake District. Since then the series has sold almost 2 million copies. AW as he's been known to generations of fellwalkers is still the undisputed master of the mountains. 2005 was the 50th anniversary of the publication of the Pictorial Guide to the Lakeland Fells.

The Wainwright Society marked this event by recording the ascent of all 214 fells in the Pictorial Guides and those in the Outlying Fells in one week in May.

Registration was free to members and £10 for non members.  Payment of this fee, however, carried automatic membership of the Society for 2005.  The benefits of membership include quarterly issues of the Society magazine -Footsteps, discounts on books, guest houses etc. entrance to activities such as walks and lectures. Three pounds of each registration fee will be donated to the Lake District Tourism and Conservation Partnership which organises footpath repair and other environmental projects in Lakeland. £570 was successfully raised by The Wainwright Society during the week long event which was put to good use benefiting the upland footpath on Thorneythwaite Fell in Borrowdale.

This footpath runs up onto Glaramara from the Borrowdale valley. There are a few sections, generally on the steeper slopes, where the surface has washed away causing widening of the footpath. These sections need careful stone pitching to prevent the further spread of erosion.

Below is a full list of people who entered the Challenge.

EASTERN FELLS
1 1 Helvellyn Jeffrey Smith
1 2 Nethermost Pike Catherine Welch
1 3 Catstycam Peter Snape & Barbara Bennion
1 4 Raise Linda Nordgreen
1 5 Fairfield Tim Ince
1 6 White Side Jenny Clutterbuck
1 7 Dollywaggon Pike Libby Tapp
1 8 Great Dodd Andy & Brenda Littleton
1 9 Stybarrow Dodd Simon Clubb
1 10 St. Sunday Crag Gary Botfield
1 11 Hart Crag Michael Wrench
1 12 Dove Crag Geoffrey Cowell
1 13 Watson's Dodd Lyndon Davies
1 14 Red Screes John Burland
1 15 Great Rigg Sue Whitworth
1 16 Hart Side Linda Davis
1 17 Seat Sandal Liz Lemal
1 18 Clough Head Fran & Edith Done
1 19 Birkhouse Moor Michael Boddy
1 20 Sheffield Pike Stephen & Pamela Turner
1 21 High Pike David Luckhurst
1 22 Middle Dodd Steven Griffiths
1 23 Little Hart Crag Paul Jennings
1 24 Birks Allan & Sheila Pagan
1 25 Heron Pike Roy Hill
1 26 Hartsop Above How John Pulford
1 27 Great Mell Fell Richard Sutton
1 28 High Hartsop Dodd Martin Clutterbuck
1 29 Little Mell Fell Keith Whitwell
1 30 Low Pike Andy & Jacqui Morley
1 31 Stone Arthur Alastair Hey
1 32 Gowbarrow Fell Mike Cotterill
1 33 Nab Scar Zoraida White
1 34 Glenridding Dodd Chris Gaskarth
1 35 Arnison Crag Stephen Greenhalgh
FAR EASTERN FELLS
2 1 High Street Geoff Houlton
2 2 High Raise Martyn Tanner
2 3 Rampsgill Head Dave Cable
2 4 Thornthwaite Crag Valerie Wilkinson
2 5 Kidsty Pike Karen Brush
2 6 Harter Fell Ruth Ravalde
2 7 Caudale Moor Helen Harkness
2 8 Mardale Ill Bell David Franklin
2 9 Ill Bell Alan Seymour
2 10 The Knott Stephen Horton
2 11 Kentmere Pike Gethin Chamberlain
2 12 Froswick Catherine Dixon
2 13 Branstree Tim Green
2 14 Yoke Diane Williams
2 15 Gray Crag David Hiller
2 16 Rest Dodd Sandy Franklin
2 17 Wether Hill David Anderson
2 18 Loadpot Hill Jeff Coates
2 19 Tarn Crag Ian Smith
2 20 Place Fell Craig Armitage
2 21 Selside Pike Neil Scott
2 22 Grey Crag Peter Burgess
2 23 Hartsop Dodd Bob & Claire Horne
2 24 Shipman Knotts Kerry Regan
2 25 The Nab Andrew Leaney
2 26 Angletarn Pikes Graeme Allison
2 27 Brock Crag Ellen Regan
2 28 Arthur's Pike Martin Harrington
2 29 Bonscale Pike C. R. Rowley
2 30 Sallows Peter Nattrass
2 31 Beda Fell Tony Deall
2 32 Wansfell Jim Maxon
2 33 Sour Howes Peter Harrison
2 34 Steel Knotts Paul Haxby
2 35 Hallin Fell Elizabeth & John Harvey
2 36 Troutbeck Tongue Richard, Lisa, Hattie & Lulu Morley
CENTRAL FELLS
3 1 High Raise Gerald & Margaret Cummins
3 2 Sergeant Man Harriet Smith
3 3 Harrison Stickle David A.J. Cox
3 4 Ullscarf Steven Edge
3 5 Thunacar Knott Margaret & John Gore
3 6 Pike O'Stickle Neill Cordon
3 7 Pavey Ark Neil & Pam Collie
3 8 Loft Crag Harry Dale
3 9 High Seat John Carter
3 10 Bleaberry Fell Ian Nelson
3 11 Sergeant's Crag Phillip Wickens
3 12 Steel Fell Kath & Paul Bland
3 13 Tarn Crag Chris Hughes
3 14 Blea Rigg Colleen Harrison
3 15 Calf Crag Roy Purkiss
3 16 High Tove Martin Tovey
3 17 Eagle Crag Ed Packer
3 18 Armboth Fell John Lennox
3 19 Raven Crag John Wesolowski
3 20 Great Crag Greg Myers
3 21 Gibson Knott Paul Rose
3 22 Grange Fell Roy Woodcock
3 23 Helm Crag Stephen Driver
3 24 Silver Howe Ann Parnham
3 25 Walla Crag Tony & Pam Singleton
3 26 High Rigg Bob Allen
3 27 Loughrigg Fell Sean Butterworth
SOUTHERN FELLS
4 1 Scafell Pike Geoff Heppel
4 2 Scafell Richard Wood
4 3 Great End Elizabeth Norton
4 4 Bow Fell Phil Taylor
4 5 Esk Pike June Norris Green
4 6 Crinkle Crags Philip Powell
4 7 Lingmell John Kennedy
4 8 Coniston Old Man Matthew Seary
4 9 Swirl How Mark Nugent
4 10 Brim Fell David & Linda Leah
4 11 Great Carrs Keith Burton
4 12 Allen Crags Chris Oades
4 13 Glaramara Jonathan Smith
4 14 Dow Crag Stuart Colvin
4 15 Grey Friar Andrew Burgess
4 16 Wetherlam James Waring
4 17 Slight Side Mark Lightburn
4 18 Pike O'Blisco Tony Thompson
4 19 Cold Pike Chris & Harry Westhead
4 20 Harter Fell Ian Prater
4 21 Rossett Pike Sarah McCormack
4 22 Illgill Head Angela & Martin Clark
4 23 Seathwaite Fell Nicholas Danks
4 24 Rosthwaite Fell Martin Wass
4 25 Hard Knott Alan Cragg
4 26 Whin Rigg Lucy Fryer
4 27 Green Crag Maurice McMahon
4 28 Lingmoor Fell Bob Walker
4 29 Black Fell Tom Wright
4 30 Holme Fell David Johnson
NORTHERN FELLS
5 1 Skiddaw W. J. Smith
5 2 Blencathra Robert Jackson
5 3 Skiddaw Little Man David Scott
5 4 Carl Side Peter Dransfield
5 5 Long Side Geoffrey Bell
5 6 Lonscale Fell David Pitt
5 7 Knott John Horne
5 8 Bowscale Fell Gilbert Roberts
5 9 Great Calva Jenny Whalley
5 10 Bannerdale Crags David Claxton
5 11 Ullock Pike Ron Hannaford
5 12 Bakestall Pamela Lawes
5 13 Carrock Fell John Longworth
5 14 High Pike Chris Bonnington & Gordon Hurst
5 15 Great Sca Fell Bill Roberts
5 16 Mungrisdale Common Ian Scott-Parker
5 17 Brae Fell Richard Bain
5 18 Meal Fell Darrel Swft
5 19 Great Cockup Derek Hainsworth
5 20 Souther Fell Andrew, Christine & Frazer Stainthorpe
5 21 Dodd Louise Close-West
5 22 Longlands Fell Alan Nash
5 23 Binsey Richard Brown & Lord Bragg
5 24 Latrigg Peter Hardy
NORTH WESTERN FELLS
6 1 Grasmoor Rosie Luchini
6 2 Eel Crag Kevin Vannet
6 3 Grisedale Pike Mike Korn
6 4 Wandope Brian Wilkinson
6 5 Sail Graham Fenwick
6 6 Hopegill Head Terence Westhead
6 7 Dale Head Mary Cooke
6 8 Robinson Mark Blackburn
6 9 Hindscarth Hazel Jacobs
6 10 Whiteside Derek Cockell
6 11 Scar Crags Norman Peppiatt
6 12 Whiteless Pike James Leigh & 1st Gt Broughton Scouts
6 13 High Spy John Nicoll
6 14 Causey Pike Ed Friend
6 15 Maiden Moor Roger Cooke
6 16 Outerside Sue & Alan Tune
6 17 Ard Crags John Siddle
6 18 Lord's Seat Bernard McNulty
6 19 Knott Rigg Elaine McCoubrey
6 20 Whinlatter Adrian & Alice Robson
6 21 Broom Fell Michael Turner
6 22 Barf Susan Linton
6 23 Barrow Hedley Thompson
6 24 Catbells David Leeming
6 25 Graystones J. R. Ormerod
6 26 Ling Fell Darryl Glass
6 27 Sale Fell Lena Curry
6 28 Rannerdale Knotts Simon Hughes
6 29 Castle Crag Penny Bibby
WESTERN FELLS
7 1 Great Gable David Hollinworth
7 2 Pillar David Hall
7 3 Scoat Fell Raymond Philpotts
7 4 Red Pike (Wasdale) Kevin Downsworth
7 5 Steeple Angela Farnhill-Kennedy
7 6 High Stile Ann Bowker
7 7 Kirk Fell Graham Hall
7 8 Haycock Gerald Thompson
7 9 Green Gable Jean Gaskell
7 10 Red Pike (Buttermere) Jack Townson
7 11 High Crag John Kiernan
7 12 Brandreth Sheila & Keith Moore
7 13 Caw Fell Nick Collard
7 14 Grey Knotts Andrew Lambert
7 15 Seatallan Ros Earthy
7 16 Fleetwith Pike John Payton
7 17 Base Brown David Mould
7 18 Starling Dodd George Greenhough
7 19 Yewbarrow Paul Truswell
7 20 Great Borne David McCormack
7 21 Middle Fell Helen Gray & Jamie Forman
7 22 Haystacks Stella and Bryan Bontoft
7 23 Blake Fell Peter Todhunter
7 24 Lank Rigg Stuart Richards
7 25 Gavel Fell Peter Cartwright
7 26 Crag Fell Phil Miley
7 27 Mellbreak Michael Podmore
7 28 Hen Comb Jill Rowland
7 29 Grike John Wadsworth
7 30 Burnbank Fell John Sanderson
7 31 Buckbarrow Angela Mason
7 32 Fellbarrow Guy Stanley
7 33 Low Fell Mike & Teresa Beaven
OUTLYING FELLS  
  Scout Scar Peter & Margaret Linney
    Potter Fell Jeff Harrison
    Green Quarter Fell Phil Mann
    High Knott John Highmore
    Hugill Fell Don Morris
    Reston Scar Alan Sharp
    Orrest Head Simon Colley
    School Knott Lord & Lady Clark of Windermere
    Brant Fell John Fishwick
    Whitbarrow David Cass
    Cartmell Fell Ian Atkinson
    Gummer's How Derek Wood
    Staveley Fell Graeme Chapman
    Newton Fell Ian Smith-Ward
    Hampsfell Andrew Rowlett
    Humphrey Head John Batley
    Bigland Barrow Ian Atkinson
    Finsthwaite Heights Mary Walsh
    Claife Heights Dave Brown
    Latterbarrow Tony Smith
    Carron Crag Cathryn, Tony, Hannah and Rachel Wilcock
    Top o'Selside Sue Thurley and BTCV
    Beacon Fell Moray Taylor
    Woodland Fell Caroline Nichol
    Blawith Knott Paul Littlechild
    Burney Catherine Plimmer
    Walna Scar Lee Harrison
    Caw Sean McMahon
    Stickle Pike Eric Robson
    Dunnerdale Fells Deborah Walsh
    Great Worm Crag David & Alex Stockley
    Hesk Fell Robert Stout
    The Circuit of Devoke Water Clive Withers
    Stainton Pike Helen Hackney
    Whit Fell Bill Watson
    Black Combe Liz Piper
    Boat How Jacqueline, Peter & Whisky Davidson
    Irton Pike Trevor Thurlow
    Muncaster Fell Anne Watson
    Ponsonby Fell Richard Daly
    Cold Fell Stuart Deane
    Flat Fell and Dent Steven & Rhona Brannon
    Watch Hill Dennis Banner and the Lakes Hospitality Association
    Clints Crag Trev Earthy
    Caermote Hill Janet Reeves
    Faulds Brow Raymond Chadwick & Charles Greenough
    Dunmallet Morag, Mel and Arran Clement
    Heughscar Hill Ron & Chris Kenyon
    Knipesscar Common Liz & Mark Cook
    The Naddle Horseshoe Jacqui McCann
    Howes Martin Arnold
    Seat Robert Helen Hinvest
    The Wet Sleddle Horseshoe George, Jean, Joanne & Andy Hibbert
    The Wasdale Horseshoe John & Pat Bevan
    The Crookdale Horseshoe Guy Russell
    The Bannisdale Horseshoe Peter Dunn and Tony St. Clair